NM for Klubblag 2014 – 1. runde

Det ble en knallhard start på årets NM for vårt lag. I første runde ble vi satt opp mot turneringsfavorittene, OSS 1.

Det var vel levnet liten tvil om hva resultatet kom til å bli, men vi hadde dog et lite håp om at FM Simonas Zickus kunne utrette, et ikke rent så lite mirakel, mot landets fjerde beste sjakkspiller, GM Leif Erlend Johannessen.

Ole Martin Wiig ble satt opp mot et av landets aller største talenter, FM Lars Oskar Hauge.

Harald Isachsen fikk også en brutal start i møtet med FM Roar Elseth.

Vår debutant Bjørn Robert Løvoll hadde nok håpet på litt lettere motstand enn FM Sebastian Mihajlovic i sin første store turneringsmatch. Mihajlovic vant forøvrig mot Harald Isachsen da vi møtte OSS 6 under NM i 2012.

Ole Martin og Bjørn Robert gikk ned relativt kjapt (hhv. 11 og 22 trekk). Men det var vel som forventet når man ser på den store ratingforskjellen.

Harald holdt ut i hele 50 trekk, noe som må sies å være veldig sterkt. Han var lenge under sterkt press og forsvarte seg godt. Men det skulle likevel ikke holde til remis mot en meget sterk Roar Elseth.

Simonas var vel den eneste på laget vårt som skulle ha en teoretisk sjanse til å få et resultat. Men 250 ratingpoeng er mye på dette nivået, så det skulle bli hardt.

Her kan du gå gjennom partiet mellom FM Simonas Zickus og GM Leif Erlend Johannessen.